Четвер, 25.04.2024, 22.08.48
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Цікаві статті [19]
Новини протопресвітерства [23]
Новини парафії [70]
Церковне життя [58]
Мудрі думки [2]
 МОЛИТВИ МИТРОПОЛИТА АНДРЕЯ ШЕПТИЦЬКОГО 3


Приготування до Різдва Христового (на різдвяний піст)

Невдовзі будемо відзначати урочисту пам’ятку тієї хвилини, що в ній Ти, Христе Спасителю наш, зійшов з неба на землю, став чоловіком і у вифлеємському вертепі народився з Пречистої Діви Марії. Тоді випаде нам Тобі поклонитися, правдивому Богові й правдивому чоловікові. Випаде Тебе прославляти, Тобі дякувати, Тобі обіцяти християнське життя. Але вже тепер заздалегідь готуємося до тієї урочистої радісної хвилини. Готуємося так, як Ти готувався до виконання учительського уряду. Готуємося святим постом.

Ми віримо, ми знаємо, ми розуміємо, що для належного прийняття Твоєї Божої науки, для отримання Твоєї Божої благодати треба нам опановувати всі грішні пристрасти, що живуть у нашому тілі. Ми знаємо, що без Твоєї святої благодати ми немічні, знаємо, що лише Ти один можеш дати нам праведність християнського життя. Але знаємо й те, що треба нам співдіяти з тією благодаттю, однак цього не зможемо без опанування та перемоги над нашими тілесними пристрастями.

Ми віримо, ми знаємо, що піст є потрібний, бо хоч і прикрий він для тіла, але спасенний для душі. Тому радо приймаємо цю прикрість, беремо на себе цей хрест, щоб достойно приготуватись до чудесного празника Твого Рождества, щоб на Твою хвалу співати коляду "Бог предвічний народився”.

Треба нам і хочемо бути чистими. Хочемо бути чистими від усякої нечистоти й від усякої злоби чи злости, від усякого п’янства й від усякої захланности та від усього того, що плямить і бруднить тіло й душу. Дай же нам, Христе Спасителю, перебути цей святий піст з хісном для душі, дай нам по-християнськи приготуватися до тих радісних наших Різдвяних свят. Благослови наш піст, благослови наші молитви, благослови наші приготування й поблагослови радість Різдвяних свят. Амінь.


До Сина Божого (на Різдво Христове)

Єдинородний Сину Бога живого, правдивий Боже, котрого Божим Словом, і Божим Сином, і Божою Мудрістю називаємо, − Ти, що для нашого спасіння, з любови до нас захотів прийняти людську природу в лоні Пресвятої Невісти – Пречистої Діви Марії. І приймаючи людську природу, зійшов з неба на землю, стаючи правдивим чоловіком, щоб нас спасти.

З  убогими пастирями і з ученими мудрецями поклоняємося Твоєму святому Народженню з Пречистої Дівиці у Вифлеємі у вертепі. Віддаємо Тобі поклін Богошанування та дякуємо Тобі цілим серцем за ту безконечну Твою любов, що привела Тебе до нас, нужденних. Дякуємо Тобі за всі неоціненні дари, що їх Ти нам з неба приніс. За науку святої віри, за святі Таїнства, за святу Церкву, за Божу благодать, за надприродні чесноти, що їх вливаєш в наші душі, за кожне добре натхнення й добре діло нашого життя. Бо те, що видається нашим добрим ділом, є більше Твоїм Божим даром.

Вкінці благаємо Тебе, Спасителю Христе, спаси нас від гріха й від смерти, від злого й від нещасть, спаси нас у вічному спасінні й у щоденному милосерді, що його твориш у християнському житті. Благослови і спаси наш нарід, благослови всі наші родини, нашу молодь, усі наші товариства, братства, інституції й організації і дай нам бути добрими й вірними дітьми святої Твоєї католицької Церкви, дай нам ті риси та ті чесноти, що їх нам треба для виконання Тобою даного нам посланництва. Дай нам виконати для цілого людського роду, для усіх наших братів, усіх народів світу те, що Ти нам призначаєш. Дай нам це наше посланництво розуміти, любити та цілим життям виконувати. Амінь.


До Новонародженого Христа

Отче наш і Боже наш, Ти з Неба на землю прийшов, і став для нас чоловіком, і вмер на хресті для нашого спасіння, поклоняємося Тобі, славимо Тебе й величаємо Тебе, особливим способом – у днях цього урочистого празника, яким свята Церква вшановує Твоє народження у людському тілі з Пречистої Діви Марії.

В цьому радісному празнику хочемо приступити до Тебе з вірою, з любов’ю, обітницею послуху. В часі цього празника радо приступимо до святого Причастя, і не тільки раз, але й більше разів. Якщо наші неміч і недостатня певність, що живемо в стані надприродної освятливої Божої благодати, не дозволить нам приступити до Таїнства Тіла і Крови Твоєї, то бодай у щоденних молитвах будемо до Тебе наближатися, до Тебе приступати, щоб духом причащатися, себто годуватися Твоєю наукою, Твоєю ласкою, Твоєю любов’ю й тим життям, що нам його даєш.

Яко новонароджене Дитя благослови нас, благослови наші родини, батьків, браття й сестри, благослови наші хати й усі села і міста нашої стражденної й мученої України. Благослови наші школи й дітвору, що в них учиться. Благослови тих, що через безробіття мусять тяжко змагатися за життя. Благослови усіх тих, що живуть у стані гріха, й дай їм ласку покаяння й поправи. Благослови всіх тих, що живуть у Божій благодаті, та дай їм ласку поступу на дорозі досконалости.

Дай нам і усім нашим селам і містам добрих священиків, дай нам добрих святих християнських учителів, дай нам мудрих і християнських провідників у житті економічному, суспільному та політичному, а нам усім дай зрозуміти дороги, що ними Бог хоче нас вести. Дай нам іти тими дорогами Божого покликання і дійти в житті до тієї мети, що нею є й Божа слава, і спасіння душі, й добро ближніх, і успіх та благословення в трудах нашого стану та вибраного Божого покликання. А Тобі, Всевишньому, безконечному, Предвічному Богу, нехай будуть слава, честь і поклін во віки віків. Амінь.


Перед Великим постом

Христе, наймиліший наш Спасителю! Свята Твоя Церква, що Твоїм Іменням веде нас дорогами дочасного, не раз тяжкого і прикрого життя у вічне спасіння, каже нам у цих місяцях, що передують весні, готуватися постом до світлого святкування празника Твого славного Воскресення. У цьому часі Великого Посту забороняє вона радісні забави, танці, веселі музики та наказує угамовувати тілесні пристрасті через утримання від м’ясних, а навіть і молочних страв, за приписами кожного краю чи Церкви.

У наказі Церкви пізнаємо волю Твою, Спасителю наш, тому як добрі слухняні діти піддаємося і цим, і всім іншим наказам і законам найдорожчої нашої Матері – святої вселенської Церкви – й хочемо в цьому часі щиро повинуватися законові святого Великого Посту.

А Ти, наймиліший, найдорожчий наш Спасителю, Учителю, Провіднику, що з любови для нас пролив свою кров на хресті задля нашого спасіння, дай нам у цьому святому часі зрозуміти потребу, обовязковість оцих християнських чеснот: чесноти любови й послуху Церкві, вірного виконання накладених нею обов’язків повстримности й посту, чесноти готування своєї душі до майбутнього ясного празника.

Дай нам зрозуміти потребу цих чеснот і дай нам бодай початок цих чеснот, дай нам бути правдивими, мужніми, великими християнами, дай нам легковажити приємності тіла, легковажити ласість, бридитися всякою нечистотою, зберігати своє тіло і свою душу від усякої вади, від усякого блуду, від усякої неповстримности, що чоловіка, майже рівного душею небесним ангелам, рівняє зо звірятами.

Нехай в часі цього святого Посту пристрасті тіла, угамовані цією святою й такою цінною настановою, звільнять пута й кайдани, що стримують душу від підйому, який її навертає до неба й учить бажати небесних дарів.

Благодать Твоя, Христе Спасителю, – це дар над усіма дарами. Дай нам її бажати, дай нам нею годуватися так, як в пасхальному часі з безконечного Твого милосердя випаде нам годуватися Пресвятою Євхаристією, Таїнством Твого Тіла і Твоєї Крови. Нехай же це Таїнство буде спасінням для наших душ. Амінь.


Приготування до Великого Посту

Наближаємося до святого часу Великого Посту. Як Ти, Господи наш Ісусе Христе, перед чинною працею проповідування людям Святого Євангелія сховався в пустині, де Ти постив сорок днів і сорок ночей, так і нас усіх закликаєш до життя більш усамітненого, до молитви, до посту, щоб ми ними приготувалися до праці християнського життя. Великдень − Воскресення − це символ підняття чоловіка з гріха, тому й символ початку нового життя. До того початку нового життя, Христе Спасителю, хочемо за Твоїм прикладом приготуватися.

У Великий піст маємо висповідатися й прийняти святе Пасхальне Причастя. Дай же нам це зробити якнайкраще, вповні. Дай нам очиститися з усіх наших гріхів, дай нам виправитися, змінити своє життя в усьому тому, чим воно грішне і хибне. Дай нам у святому Причасті набути Твоєї святої благодати, з’єднатися з Тобою, просвітитися Твоїм небесним світлом, зміцнити християнську віру, любов і надію.

А до цієї Сповіди й Причастя дай нам успішно приготуватися боротьбою посту. Себто добровільним прийманням на себе тих угамувань і тих прикрощів, що є поєднані з постом. Коли Ти, Христе Спасителю, хотів для нас постити, коли хотів Ти пізніше піднятися з лютої муки й страшної хресної смерти для нашого спасіння, то правильно й справедливо треба й нам щось перетерпіти для Тебе.

Ці терпіння задля Тебе передовсім нам принесуть хосен, принесуть добро нашим душам, бо немає більшого добра, як поправа з гріхів. Тому бажаємо ці терпіння, цю боротьбу святого Посту Тобі жертвувати. Хочемо постити з любов’ю до Тебе, хочемо цим постом випросити собі та всім нашим братам Твою святу благодать. Цим постом хочемо йти за Тобою, неначе на гору Голготу, хочемо ставати бодай у дрібнесенькій частині учасниками Твоєї святої Муки, щоб ми відтак стали учасниками Твого Воскресення.

Благослови, Христе Спасителю, цей Великий піст, нашу Сповідь, наше Причастя, всі наші молитви й усю нашу працю та дай, щоб ми ними до Тебе, Христе, наш Спасителю, наближалися. Амінь.


Про життя та смерть в любови до народу (у Великий піст)

Дякую Тобі, Всевишній Боже, що Ти дав нам діждатися того Великого Посту з пасхальною Сповіддю і святим пасхальним Причастям. У Сповіді очистиш нас від усіх наших гріхів, а в Пресвятій Євхаристії прийдеш до нас, оселишся у наших серцях. Світлом Твоїм просвітиш темряву наших душ, силою Своєю зміцниш слабості нашої людської природи. Своєю наукою і пресвятою благодаттю спрямуєш нас на дороги християнської праведности, що ведуть до неба.

Як же Тебе зустрінемо, чим привітаємо, як приймемо, як дякуватимемо за всі Твої дари?

Ти з високого неба Всевишній Сотворитель вселенної, Предвічне Слово Боже і правдивий Бог, Цар царюючих і Пан пануючих, Ти, що сотворив світ і рядиш цілим світом, що пануєш над ангельськими і архангельськими хорами. Ти, котрому служить ціла вселенна, якого слухають усі сотворіння на небі й на землі. Ти з любови до нас хотів зійти з неба на землю, применшити й понизити себе, приймаючи нашу людську природу. Ти, Вседержителю Боже, приходиш до нас у тій людській природі й у Пресвятій Євхаристії приносиш нам жертву Свого Найсвятішого Тіла й Своєї Найсвятішої Крови.

Що ж віддамо Тобі з вдячности за такі дари?

Ось будемо Тебе бодай в маленькій частині наслідувати: як Ти з любови до нас приніс жертву зі Свого життя, так і ми з любови до Тебе принесемо жертву з нашого життя.

Не хочеш нашої смерти, але хочеш, щоб ми були кожної хвилини готові хоч би й на смерть, щоб прославити Твого Небесного Отця в наших ділах і спричинитися до добра і спасення наших ближніх. У святому пасхальному Причасті принесемо Тобі оцю жертву: намір серця й бажання душі жити і вмирати в любові до ближніх, − в любові до нашого народу. З любови до Тебе та до ближніх хочемо віддати життя на працю, на труди, а як така буде Твоя воля, – й на смерть. А Ти, Христе Спасителю, прийми цю нашу волю, поблагослови нашу жертву й дай витримати у святих постановах до смерти. Амінь.


Поклін мукам Христовим

Ти великий, Господи, Сотворителю неба й землі, чудні й великі діла Твої, й ніяка мова не може Тебе достойно хвалити. Але всі Твої діла перевищує безконечна велич Твого милосердя.

Ти з неба прислав нам на землю Твого Єдинородного Сина. Він для нас став чоловіком, народився з пречистої Діви Марії і гріхи наші взяв на себе, за нас зранений умер на хресті, щоб нас спасти.

Поклоняємося мукам Твоїм, Христе, поклоняємося Твоїй доброті, Твоєму милосердю й нічого не бажаємо більше, як Твоєї святої благодати. Дай нам завжди цінувати її як треба й так жити, щоб ми її не втрачали, а заслужили на вічне блаженство у Твоєму Царстві. Амінь.


До Чесного Хреста Господнього

Майже на середину Великого Посту припадає неділя поклону Чесному Хресту Твоєму, Ісусе Христе, а Твій Хрест – то неначе свята ікона − образ усього того, що Ти перетерпів, та й самої пресвятої Твоєї Смерти.

Тому, віддаючи поклін Твоєму пресвятому Хресту, ми поклоняємося Тобі, несправедливо судженому людьми, а передусім грішниками, поклоняємося несправедливо засудженому на хресну смерть, поклоняємося Тобі, так немилосердно бичованому,  поклоняємося Тобі, закривавленому кров’ю, що спливає з ран тернового вінця, поклоняємося Тобі, що серед труду й втоми двигаєш Хрест святий на гору Голготу, поклоняємося врешті Тобі, Розп’ятому на хресті, − а поклоняємося Тобі з любови до Тебе та з вдячности за все, що Ти за нас перетерпів.

Поклоняємося Хресту Твоєму, бажаючи бодай трохи помогти Тобі у двиганні Твого Хреста, так як поміг Симеон Киринейський, поклоняємося Хресту Твоєму, бо ціле життя хочемо йти слідами за Тобою, хоч би й на гору Голготу. Поклоняємося Твоєму Хресту тому, бо нам жаль, що ми Тебе гріхами образили, бо нам жаль, що нашими гріхами ми лучилися з Твоїми ворогами, − тому поклоняємося з почуванням жалю за гріхи й з бажанням у Страсний Тиждень наблизитися ще духом до Твоїх Мук і Твоєї Смерти. Ми бажаємо відчути в собі бодай частину Твого Терпіння.

Бажаємо Твоєю Мукою й Твоєю Смертю очиститися від усіх гріхів, перейнятися любов’ю до Бога, любов’ю до ближніх та готуватися на те, щоб, коли прийде призначена Тобою година, по-християнському вмерти. Бо знаємо, що мусимо вмирати, знаємо, що ця година може прийти скоріше, ніж думаємо, що можемо вмерти ще й у молодості. Знаємо теж, що від години смерти та нашого стану в цьому часі залежатиме ціла наша вічність; знаємо, що пропадає навіки той, хто вмирає в смертному грісі, а хто вмирає в Божій благодаті, цей іде по нагороду до неба. Тож ми, свідомі того, що найважливіша справа в нашому житті є так чинити, щоб ціле життя було приготуванням до години смерти. А вже найкращим приготуванням до смерти є пам’ять про Твої святі Муки, про Твій святий Хрест і поклін Твоєму святому Хрестові.

В цьому дусі, з цією гадкою хочемо щодня при молитвах перед їжею й після їжі, перед працею й після праці побожно робити на собі знак хреста. Постійно, скільки разів у житті робимо знак хреста, повторюючи ці слова: "В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа”, − хочемо згадувати і Твої Страждання, і Твою Смерть, хочемо поклонятися Тобі, віддаватися Тобі та просити в Тебе помочі й опіки. Нехай же ці Хрестопоклонна Неділя й Хрестопоклонний Тиждень не минуть в нашому житті без того сліду, що в ці дні так, як відтак у Страсний Тиждень, ми поклонилися Твоїм страшним Мукам і навчилися ці Твої Терпіння цінувати й Тебе любити та з любови до Тебе свято й побожно знак хреста робити. Амінь.

© Парафія св. Василія Великого УГКЦ м. Житомира 2024

Наше опитування
Я переглядаю цей сайт
Всього відповідей: 453

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу

Пошук


Каталог україномовних сайтів