П`ятниця, 29.03.2024, 07.31.13
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Цікаві статті [19]
Новини протопресвітерства [23]
Новини парафії [70]
Церковне життя [58]
Мудрі думки [2]
 Стрітення Господнє

Святкуємо стрітення Господнє

2 (15) лютого Церква обходить велике свято Стрітення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа у Єрусалимському Храмі праведним Симеоном і пророчицею Анною.

Свято має за основу подію, записану євангелистом Лукою (Лк. 2:22-39).

Згідно з законом Мойсея мати, що народила хлопчика, не могла протягом сорока днів входити до храму тому, що вважалася нечистою. На сороковий день після народження вона мала прийти до храму, щоб принести жертву очищення. В жертву привносили ягня та горлицю, але якщо родина була бідною, то — дві горлиці або голубенят. Пречиста Діва, хоч і не потребувала очищення (бо як каже кондак свята, «утробу дівичу освятив Ти різдвом своїм»), все ж прийшла до храму щоб сповнити все згідно з приписами закону. Та через свою бідність змогла принести тільки дві горлиці.

Також, згідно з законом, немовля потрібно було відкупити тому, що кожний первинець був посвячений Богу. Цей закон було встановлено на згадку виходу євреїв з Єгипту — визволення від рабства та рятунку єврейських первинців від смерті (Вих. 13:12-13; Лев. 12:1-8; Чис. 3: 13-18, 15-16). У храмі маленького Ісуса зустрів праведний Симеон, якому «було відкрито Святим Духом, що не бачитиме смерті, перш ніж побачить Христа Господа» і пророчиця Анна, що мала 84 роки та жила при храмі. Старець Симеон, віддав хвалу Богові, взяв на руки Дитятко та промовив чудесні слова, що їх Церква тепер співає на Вечірній: «Нині, Владико, можеш відпустити слугу твого за твоїм словом у мирі, бо мої очі бачили твоє спасіння, що ти приготував перед усіма народами; світло на просвіту поганам, і славу твого люду — Ізраїля.» Виконавши всі приписи закону Марія та Йосиф повернулись з дитятком до Назарету.

Коріння празника сягають давніх часів. В Єрусалимській Церкві це свято існувало вже у IV ст. З Єрусалиму воно перейшло і в інші Церкви. Та його торжественне святкування на Сході й Заході почалося не одночасно.

Торжественне встановлення святкування Стрітення на Заході одні приписують папі Галасію, інші— папі Григорію Великому. Є думки, що встановленням цього свята папи хотіли протидіяти святкуванню поганського свята люперкаліїв, який припадав якраз на лютий.

На Сході Стрітення почали святкувати за часів Юстиніана (близько 542 року). При кінці 541 року у Константинополі та його околицях дуже поширилась морова зараза, яка тривала близько 3-ох місяців. Щодня від неї вмирало від 5 до 10 тисяч чоловік. Незабаром до цієї біди прибавився ще й землетрус в Антіохії Сирійській, що також позбавив життя багато людей та завдав значних збитків. В цей час у Константинополі на свято Стрітення відправили торжественне богослужіння за порятунок від страшного лиха. Сталося чудо — біда відступила. В пам’ять цього чудесного визволення було постановлено відправляти литію.

Празник Стрітення завершує Різдвяні святкування. Він належить до дванадесятих і є Богородичним. Деколи його навіть називають «Стрітенням Пресвятої Богородиці».

Свято тісно пов'язане з Різдвом тому, що у ньому також ставиться наголос на Христовому воплоченні. «Божеством, не залишаючи лона Родителя, Ти добровільно прийняв тіло...» — каже стихира на хвалитних, прославляючи і стверджуючи Христову Боголюдскість. «Радуйся благодатна, Богородице,» — співаючи тропар Стрітення Церква не залишає без уваги й «Марію - небесну браму» — «бо з Тебе засяяло Сонце правди Христос Бог наш, який просвічує тих, що в темряві».

Різдвяний характер свята можна побачити і в обряді освячення свічок. З’явився він у Олександрії, папа Сергій запровадив його у Римі, а звідти цей звичай досить швидко перейшов до Єрусалиму та інших міст. Горіюча свічка — це прекрасний символ «Сонця правди», що проганяє темряву гріху.

Отож, «Ходім і ми, щоб побожними піснями зустрінути Христа, і приймімо Його як спасителя, що Його бачив Симеон! Це той, кого Давид провістив, що говорив через пророків, що задля нас прийняв тіло і через Закон промовляв. Йому поклонімося.» (Стихира на «Господи воззвах»).

© Парафія св. Василія Великого УГКЦ м. Житомира 2024

Наше опитування
Я переглядаю цей сайт
Всього відповідей: 453

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу

Пошук


Каталог україномовних сайтів