П`ятниця, 29.03.2024, 16.40.50
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Цікаві статті [19]
Новини протопресвітерства [23]
Новини парафії [70]
Церковне життя [58]
Мудрі думки [2]
 Зіслання Святого Духа

Ми прийняли Духа Небесного

Підходять до завершення Великодні святкування і на календарі з’являється свято Зіслання Святого Духа. Це один з найбільших празників нашого церковного року, який є неначе вінцем у ділі спасіння усього людського роду.

В десятий день по вознесінні Ісуса Христа, в час юдейського свята П’ятидесятниці всі учні були зібрані в Єрусалимі і знаходилися разом. «І нагло зчинився шум із неба, ніби буря раптово зірвалася, і переповнила увесь той дім, де сиділи вони. І з’явилися їм язики поділені, немовби огненні, тай на кожному з них по одному осіли. Усі ж вони сповнилися Духом Святим і почали говорити іншими мовами, як їм Дух промовляти давав» (Дії. 2: 1-4).

Цей шум вабив до будинку апостолів багато людей. Кожний, хто прийшов туди міг чути «що вони розмовляли їх власною мовою, що говорять вони про великі діла Божі». Від здивування люди почали жахатися, бо всі бачили щось незвичайне і чули щось дивне, але ніхто не міг пояснити того, що бачив. Тоді святий апостол Петро виголосив свою першу проповідь, де засвідчив, що в славній події, яка сталася в цей день є сповнення древніх пророцтв і завершення того великого діла спасіння людей, яке виповнив на землі розп’ятий і воскреслий Ісус Христос.

Короткою і простою була перша християнська проповідь, але її зміст наповнив серця вірних надією, адже словами Петра говорив Святий Дух. Після того Христова Церква зросла до 3 000 чоловік...

В пам’ять цієї великої і славної події і було встановлено свято Зіслання Святого Духа. Це свято називають також і Пресвятої Трійці, тому що з сходженням Святого Духа багато більше і ясніше відкрилося людям таїнство Пресвятої Трійці. Тому й свята Церква в цей день прославляє всі три особи Святої Трійці: «Світло — Отець, Світло — Слово, Світло й Дух Святий, посланий в огненних язиках на апостолів. Ним увесь світ просвічується славити Святу Трійцю» (9-та пісня Канону).

П’ятидесятницею ж це свято називається тому, що сходження Святого Духа припадає на 50-ий день після християнської Пасхи, а також тому, що воно відбулося у день старозавітного свята П’ятидесятниці. Юдеї у цей день святкували закінчення жнив, в який по закону треба було приносити жертву подяки Богу (пізніше до нього приєднали і спогад про надання Синайського закону у п’ятдесятий день після виходу з Єгипту).

Мабуть не випадково Святий Дух зійшов на апостолів саме під час святкування старозавітної П’ятидесятниці. Адже це був день особливого вшанування юдейського закону, що починався ще від Синаю, але замінився новозавітною благодаттю, у якій люди вже живуть і керуються Божим Духом, духом усиновлення та свободи. Таким чином: як Христова Пасха замінила старозавітну Пасху, так і новозавітна П’ятидесятниця замінила старозавітну.

П’ятидесятницю називають ще Зеленими Святами. Походить ця назва від старого звичаю прикрашати в цей день храми та будинки зеленню: гілками дерев, травою, квітами. Це був старозавітній звичай, пов’язаний із жнивами. Згідно із ним напевно і апостоли прикрасили свою горницю зеленню. Згодом цей звичай поширився на всю Церкву. Тепер зелень вважається символом Христової Церкви, яка через появу в ній благодаті Святого Духа розцвіла, а її вірні оновлюються силою зісланого Духа.

Початок святкування П’ятидесятниці сягає ще апостольських часів. Для апостолів цей день пригадував час початку їх місії всесвітнього служіння, для новонавенених — їх покликання у Христове Царство, а для всіх загалом — велику Божу милість.

У первісній Церкві всі п’ятдесят днів вважалися святом Пасхи. Тоді святкували Воскресіння, Вознесіння, Зіслання Святого Духа та заснування Церкви не як окремі свята, а як одне таїнство Христового тріумфу. Цей час був часом присутності воскреслого Спасителя, а 50-ий день не був відмінним від інших днів, він був лише закінченням Пасхального часу. З часом назву П’ятидесятниця було перекинуто з означення усіх п’ятдесяти днів на п’ятдесятий день, а встановлення свят Вознесіння і Зіслання розбило первісну цілість П’ятидесятниці на сорок і десять днів.

Час П’ятидесятниці — це час, коли гріх нищиться через прийняття Святого Духа. У цей час Церква сповнюється радості — воскреслий Христос між нами. Протягом усіх п’ятдесяти днів не вільно ні постити, ні клякати (християни моляться стоячи, впевнені, що їх молитви будуть вислухані).

Свята Церква у богослужіннях цього свята зі всіма подробицями змальовує подію зшестя Святого Духа на апостолів закликаючи нас славити Бога Отця, котрий дарував нам Утішителя, славити Бога Сина, котрий послав нам Духа Святого, славити Бога Духа Святого, котрий зійшов на апостолів, а через них і на всіх віруючих.

Зшестя Святого Духа — незвичайно велика подія і має великі наслідки і значення для цілої Христової Церкви. Святий Іван Золотоустий у проповіді на цей день каже: «Преславний Бог сьогодні наділив нас великими дарами, що їх тяжко словами висловити. Тому всі радіймо разом й, радіючи, славімо нашого Бога... Бо що з того, питаюся, що належить до нашого спасіння, не було нам дане через Святого Духа? Він нас звільнив з неволі і покликав до свободи. З його джерела випливають пророцтва, ласки зцілення і все решта від нього, чим Церква звикла прикрашуватися».

«Через Святого Духа, — каже святий Василій Великий, — завершується справа повернення до раю, піднесення до Небесного Царства, привернення синівства. Через Нього можемо Бога звати Отцем, можемо стати учасниками ласки Ісуса Христа, зватися дітьми світла, брати участь у вічній прославі...».

Приймаючи участь у богослужіннях цього празника, напевно кожен з нас наповниться благодаттю, відчує присутність Святого Духа і з радістю зможе закликати: «Святий Душе, що від Отця через Сина прийшов до невчених учнів, спаси і освяти всіх, що тебе як Бога пізнали» (Світильний Утрені).

© Парафія св. Василія Великого УГКЦ м. Житомира 2024

Наше опитування
Я переглядаю цей сайт
Всього відповідей: 453

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу

Пошук


Каталог україномовних сайтів